Home / Nutrition / 11 Cheapest Healthy Foods For Healthy Lifestyle

11 Cheapest Healthy Foods For Healthy Lifestyle

Peanut Butter Whole-Wheat Pasta and Bread – Some people find it really hard to give up carbohydrates when they start eating healthfully. What’s important to realize is that not all carbohydrates are created equal. Complex carbs are necessary in order for your body to have energy and vitality. Whole-wheat pasta and whole-wheat bread are a great source of fiber and other nutrients that come specifically from complex carbs. Be careful though, make sure all packages say 100% whole grain on them or within the ingredients. A 13-16 ounce box or bag of whole-grain pasta costs around $1.89. A 22 ounce loaf of whole-wheat bread will be anywhere from $2-$3 dollars.

Peanut Butter – Some people may be surprised to see this on the list of the top 11 cheapest healthy foods, but it’s on here for good reason. Peanut butter is a great source of protein and also has heart-healthy unsaturated fats. You have to be careful with this item though, always get the peanut butter that is natural and doesn’t have any added sugar. Added sugar can derail your diet very quickly and isn’t good for those with diabetes.

Frozen Vegetables – Now, fresh veggies is always preferred, but depending on where you shop they can sometimes be expensive. Always get the fresh vegetables that are on sale, and then stock up on frozen veggies. They have so many benefits associated with them. Firstly, they don’t go bad. Secondly, you can use them in any type of dishes that you make. Thirdly, while fresh vegetables are always the best option, frozen come in easily at number 2. Canned veggies sometimes have added sodium and sugar. Frozen vegetables can be purchased for anywhere from $1.50-$2.25 depending on the size of the bag and the brand.

Eggs – Next on the list of the top 11 cheapest healthy foods, is a common breakfast staple: the egg. These are incredibly affordable and can be prepared in so many different ways. They can be scrambled, pouched, hard boiled, made over easy as well as incorporated in many different dishes. Eggs are a fantastic source of lean protein as well as riboflavin, phosphorus and vitamin B12. Eggs are also one of the most inexpensive items in a grocery store because each large egg will only cost about 13 cents.

Scroll To Top